Zaparcie jest powszechnie rozumiane jako sporadyczne wypróżnianie lub trudności z wypróżnianiem, jak również mniej niż 3 wypróżnienia w tygodniu. W przypadku zaparcia trwającego powyżej 1 tygodnia lub nagłej zmiany rytmu wypróżnień należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Częstość występowania zaparć w zdrowej populacji Europy wynosi średnio 17% i nie odbiega od innych regionów świata. Szacuje się, że zaparcia dotyczą 30% polskiego społeczeństwa. W grupie osób z nadwagą lub otyłością wartość ta wzrasta do 50-70%. Należy jednak dodać, że oficjalne dane nie odzwierciedlają rzeczywistego zasięgu problemu, ponieważ dolegliwość ta, traktowana jako wyjątkowo wstydliwa, często nie jest przez Pacjentów ujawniana. Tylko ok. 8% Polaków zgłasza występowanie problemów z zaparciami*.
Nauczenie się rozpoznawania zaparcia poprzez zrozumienie jego objawów i przyczyn może pomóc w lepszym interpretowaniu sygnałów wysyłanych przez organizm, aby możliwe było dobranie odpowiedniego środka, który pomoże pozbyć się tej dolegliwości.