Istnieje wiele utartych powiedzeń, które nie zawsze mają potwierdzenie w nauce. Postaramy się tutaj odczarować kilka z nich.
W przypadku niektórych roślinnych produktów ich skuteczność́ może opierać się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Jeśli szukasz skutecznego i bezpiecznego sposobu na zaparcia, znajdziesz go w aptece. Dulcobis to sprawdzony lek, którego działanie potwierdzają̨ badania kliniczne 8,9.
Dulcobis to lek o dobrym profilu bezpieczeństwa, który jest dopuszczony do stosowania także przez kobiety karmiące piersią̨. Wynika to z faktu, że ani substancja czynna ani jej pochodne nie saą wydzielane do mleka u zdrowych karmiących kobiet 3,6. Warto wiedzieć, że niektóre substancje pochodzenia roślinnego mogą̨ powodować́, że mleko matki staje się gorzkie7.
Wśród osób mających zaparcia często pojawia się obawa, że ich organizm „przyzwyczai się” do leku przeczyszczającego. Nie ma ku temu podstaw farmakologicznych, gdyż większość środków przeczyszczających nie przenika przez barierę krew-mózg. Tolerancja na leki przeczyszczające takie jak Dulcobis na ogół nie występuje, jedynie w nielicznej grupie pacjentów ze zwolnionym pasażem jelitowym może zajść potrzeba zwiększenia dawki aby utrzymać efekt przeczyszczający. Stosując Dulcobis zgodnie ze wskazaniami do stosowania i sposobem dawkowania opisanym w ulotce można spodziewać się, że wypróżnienie nastąpi w przewidywalny sposób 5.
Wprowadzenie dodatkowych ilości błonnika do diety u zdrowych osób może dać korzystny wpływ na perystaltykę jelit, objętość stolca i częstość jego oddawania. Jednakże, dieta uboga w błonnik nie powinna być postrzegana jako główna przyczyna występowania przewlekłych zaparć a raczej jako jeden z wielu czynników mający wpływ na tą dolegliwość. Dodatkowo, warto pamiętać, że korzystny wpływ błonnika uzależniony jest od indywidualnych cech organizmu i nasilenia zaparć – nie każdemu pomoże w jednakowym stopniu 5.
Wbrew powszechnej opinii zaparcia to nie tylko problem osób starszych – szacuje się, że prawie co 3 osoba dorosła cierpi z powodu zaparć 4. Mogą dotyczyć także kobiet w czasie ciąży kiedy to jelita uciskane są przez macicę. Zaparcia zdarzają się też u osób, które przyjmują zbyt małą ilość płynów, lub błonnika, a także nie są zbyt aktywne fizycznie 5.
Wakacje to dla organizmu nagła zmiana. Zmiana klimatu, codziennych rytuałów, diety. Inna woda, toaleta, inny rytm dnia. Długie godziny spędzone w podróży i oczywiście towarzyszące temu emocje. To czynniki, które w czasie wakacyjnego wypoczynku mogą powodować zaparcia 1,2.
Jeśli chcesz cieszyć się wakacjami bez zaparć, zamiast spędzać czas w toalecie lub pokoju hotelowym na testowaniu domowych sposobów i produktów pochodzenia naturalnego, sięgnij po Dulcobis – sprawdzony lek, który w przewidywalny sposób pozwoli Ci pozbyć się problemu – zaczyna działać już po 6-12 godzinach. Zażyj go wieczorem i poczuj ulgę już z samego rana! 3.
Częstość występowania zaparć w czasie ciąży wynosi nawet do 38% u kobiet ciężarnych. Wzrost stężenia progesteronu obniżającego poziom hormonu o nazwie motylina, w połączeniu z uciskaniem jelit przez macicę, mogą prowadzić do spowolnienia przechodzenia pokarmu przez jelita 10.