Jakie codzienne nawyki mogą powodować zaparcia?

Nasze codzienne czynności mają duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym układu trawiennego. Często nie bierze się tego wystarczająco pod uwagę. Czasami nasz styl życia może być dość intensywny. Możemy wtedy odczuwać stres, nie zawsze właściwie się odżywiać i zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Kiedy robi się tego za dużo, nasze ciało wysyła pewne sygnały, informując nas o tym, że musimy trochę zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia – nad którymi na szczęście możemy przejąć kontrolę.

Jakie mogą być przyczyny zaparcia w Twoim codziennym życiu?

Gdy uświadomisz sobie, dlaczego występują u Ciebie objawy zaparcia, będziesz mógł sobie z tym poradzić. Zobaczmy więc, jak Twój styl życia może wpływać na dyskomfort ciała.

Nieodpowiednia dieta

Odżywianie może mieć bezpośredni wpływ na to, jak przechodzisz przez pewne rzeczy i na to, czy potrafisz utrzymać rutynę.

Jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości pokarmu z wysoką zawartością błonnika, jak warzywa, owoce i pełne ziarna, możesz cierpieć na zaparcia. Jedzenie dużej ilości tłustego mięsa, przetworzonej żywności [1], produktów mlecznych i jajek lub obfitych deserów i słodyczy również może powodować zatwardzenia.

Okresy zwiększonego stresu

Stres wpływa na nasz organizm na różne sposoby, również wywołując zaparcia. Bez względu na to, czy stres pojawia się z powodu pracy i napiętych terminów, czy z powodu trudności w życiu prywatnym, zawsze może mieć ogromny wpływ na rytm trawienny. Takie czynniki jak stres emocjonalny mogą nasilać ból i mieć zapierający wpływ na pracę jelit [2].

Brak aktywności

Ruch jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy naszych narządów wewnętrznych. Kiedy go brakuje, mogą pojawiać się zaparcia. Może być trudno być aktywnym, kiedy trzeba zająć się rodziną, absorbującą pracą, a na dodatek jest się ciągle w domu. Do przyczyn zaparć możemy zaliczyć także długie przebywanie w łóżku z powodu choroby lub po operacji.

W jaki sposób Twój styl życia może wpływać na ciało i pojawianie się zaparć?

Objawy zaparcia mogą oznaczać, że Twojemu organizmowi brakuje jakichś elementów, potrzebnych do funkcjonowania w pełnym zakresie.

Kilka sposobów, żeby sprawy ruszyły w dobrym kierunku

To żaden sekret, że aby poczuć się lepiej, najpierw trzeba zmienić codzienne nawyki. Ale spokojnie! Nie musisz zmieniać wszystkiego na raz, działaj krok po kroku i sprawdzaj, jak Twoje ciało reaguje na wprowadzane zmiany.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy poruszamy temat zaparć, pojawiają się często te same pytania.

  • Pewne czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres i inne czynniki psychologiczne, mogą być odpowiedzialne za pojawienie się zaparć. Zaburzenia stresowe i zaparcia często występują razem. Badania wykazują wolniejsze tempo ruchu (tempo przemieszczania się pokarmów) przez okrężnicę u pacjentów odczuwających lęk (niepokój lub zmartwienie). Ale nie wiadomo, czy pierwszy pojawia się lęk, powodując zaparcia, czy jest odwrotnie.

    Ta teoria powstała w celu wyjaśnienia związku między stresem a zaparciami i obejmuje jelitowy układ nerwowy oraz oś jelitowo-mózgową [6].

    Ten jelitowy układ nerwowy lub inaczej „drugi mózg”, to nerwy wyściełające przewód pokarmowy. Nerwy te, składają się z miliona neuronów i kontrolują trawienie pożywienia. W stanie stresu lub lęku przerwanie połączenia na linii jelitowego układu nerwowego i mózgu ogranicza perystaltykę (prędkość przesuwania się pokarmu) przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaparcia. Oznacza to nieprawidłowe działanie na linii jelito – mózg, która łączy działanie jelita z mózgiem [7].

    Uważa się , że dysfunkcje na osi jelito – mózg pojawiają się w stresie i przy odczuwaniu lęku. Lęk może ograniczać funkcję mięśni gładkich jelit i wywoływać zaparcie.

    Z drugiej strony, stres, z którym sobie nie radzimy może zostać „uwewnętrzniony” i doprowadzić do zakłóceń sygnałów wysyłanych pomiędzy jelitami a mózgiem. Te przykłady pokazują, że stres i niepokój zmniejszają tempo przemieszczania się jedzenia przez układ pokarmowy i powodują zaparcie. Problem na linii jelito – mózg może się również wiązać z zespołem jelita drażliwego [8].

Rozwiązania Dulcobis & DulcoSoft®

Produkty Dulcobis & DulcoSoft pomagają Twojemu układowi trawiennemu działać, dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom przynoszą: stopniową ulgę, nocną ulgę lub szybką ulgę.


Bądź na bieżąco

Objawy zaparć mogą być wyjątkowo uciążliwe i długo się utrzymywać. Wiemy, jakie może to być frustrujące i stresujące, dlatego pomożemy Ci poznać przyczyny zaparć i pokażemy, jak im zapobiegać.

    1. Basilisco G, Coletta M. Chronic constipation: a critical review. Dig Liver Dis. 2013 Nov;45(11):886-93.

    2.Soares RL. Irritable bowel syndrome: a clinical review. World J Gastroenterol. 2014 Sep 14;20(34):12144-60. http://dx.doi.org/10.3748/wjg.v20.i34.12144

    3.MayoClinic 2019 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/syc-20354253

    4. U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (NIH) – National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Constipation. 2018 https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/eating-diet-nutrition

    5. ODPHP (U.S. Department of Health and Human Services. Office of disease prevention and health promotion). Health Care Providers: Talk to your patients about physical activity, 2018

    https://health.gov/sites/default/files/2021-02/PAG_MYW_FactSheet_HCP_508c.pdfhttps://health.gov/sites/default/files/2021-02/PAG_MYW_FactSheet_HCP_508c.pdf

    6. Jessurun JG, van Harten PN, Egberts TC, Pijl YJ, Wilting I, Tenback DE. The Relation between Psychiatric Diagnoses and Constipation in Hospitalized Patients: A Cross-Sectional Study. Psychiatry J. 2016;2016:2459693.

    7. Mindsethealth - Anxiety and Constipation - Can Stress Cause Constipation? 2019 https://www.mindsethealth.com/matter/anxiety-and-constipation

    8. Furness JB. The enteric nervous system and neurogastroenterology. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2012 Mar 6;9(5):286-94. http://www.uzhelth.org/docs/second-student-mobility/furness%202012.pdf