Dlaczego trzeba leczyć zaparcia?

Zaparcia to przypadłość dość pospolita, a co za tym idzie, często lekceważona. Niesłusznie, bo zaniedbane zaparcia mogą mieć poważne konsekwencje.

Zaparcia to jeden z tych problemów zdrowotnych, które pojawiły się wraz ze zdobyczami cywilizacyjnymi. Coraz więcej czasu spędzamy przy biurku i w samochodzie, jemy coraz więcej wysoko przetworzonych produktów, na dodatek posiłki łykamy w biegu, pędząc do dalszych zajęć. To wszystko źle wpływa na pracę jelit i sprawia, że coraz więcej osób cierpi na zaparcia.

Do czego prowadzi nieleczone zaparcie?

Choć u różnych osób zaparcia wynikają z różnych przyczyn, istnieje wspólny mianownik: dolegliwość ta - gdy już się pojawi - może istotnie skomplikować życie, lub doprowadzić również do problemów zdrowotnych. Wraz z zaparciami mogą się pojawić również przypadłości, które powodują dyskomfort w życiu.

Kamienie kałowe

To zbite, pozbawione wody masy, które po kilku, czasem kilkunastu dniach zalegania w odbytnicy stają się tak twarde, że jeszcze trudniej je wydalić. Kamienie kałowe drażnią śluzówkę jelita1 wywołując stan zapalny, a gdy masy kałowe są obfite, mogą doprowadzić do niedrożności jelita . Występowaniu kamieni kałowych mogą towarzyszyć objawy takie jak bóle brzucha, nudności, uczucie pełności w odbytnicy, a także wyciek wodnistej wydzieliny.

Hemoroidy

Guzki krwawnicze 2,3, zwane hemoroidami czy – niesłusznie – żylakami odbytu, ma każdy z nas, bo naczynia żylne wraz z mięśniami biorą udział w procesach kontroli wypróżniania i oddawania gazów. Gdy w toalecie zbytnio się napinamy, bierzemy udział w biegu długodystansowym lub prowadzimy siedzący tryb życia, guzki krwawnicze wypełniają się krwią i nie opróżniają się do końca. Jeśli ta sytuacja się powtarza, może dojść do stanu zapalnego guzków, określanego jako żylaki odbytu. Ich objawem jest trudne do zniesienia swędzenie, czasem też niewielkie krwawienie i ból, a powiększone guzki można wyczuć poza odbytem.

Nietrzymanie stolca4

To kolejna przypadłość, która może być rezultatem przewlekłych zaparć. W pewnym momencie masy kałowe tak szczelnie wypełniają jelita i odbyt, że pod ich naciskiem mięśnie zwieracza odbytu otwierają się bez żadnej kontroli. Niektóre osoby mimowolnie i bez uczucia parcia oddają wówczas niewielkie ilości kału5,6.

Szczelina odbytu

To wąskie i długie pęknięcie błony śluzowej odbytu. Może do niego dojść wówczas, kiedy śluzówka odbytu jest rozciągnięta ponad miarę, na przykład w efekcie przedłużającego się zaparcia7. Objawem jest przede wszystkim ostry ból, jaki pojawia się podczas parcia na stolec, a także krwawienie z odbytu.

Wypadanie odbytu i odbytnicy8

Przewlekłe zaparcia mogą doprowadzić również do wypadania tkanek odbytu (jej błony śluzowej), a nawet ścian odbytnicy, czemu towarzyszy ból i krwawienie, a także popuszczanie stolca.

Domowe sposoby na zaparcia nie zawsze pomagają…

Jeśli męczą Cię zaparcia, można wspomóc się lekami, które pobudzają perystaltykę jelit, takimi jak Dulcobis, który zawiera bisakodyl – substancję zwiększającą zawartość wody w kale. Powoduje ona rozluźnienie mas kałowych i ułatwia oddanie stolca9 . Ponieważ często spotyka się zaparcia o podłożu czynnościowym, a w tym m.in. wyróżnia się błędy w diecie, warto zmienić swoje nawyki: jeść więcej potraw bogatych w błonnik, pić 2 l wody dziennie i więcej się ruszać, gdyż ćwiczenia fizyczne również wspierają perystaltykę jelit10.

Wypróbuj DulcoSoft®
na powracające
zaparcia

dowiedz sie więcej

Przeczytaj również