Jakie są przyczyny zaparć?

Zaparcia mogą być spowodowane m.in. zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie, nieprawidłową dietą, zmianą stylu życia, ale również mogą występować na podłożu psychogennym. Przyjrzyjmy się co może wpłynąć na występowanie zaparć:

Zbyt mała ilość płynów

Ile płynów powinniśmy przyjmować, żeby nasz organizm pracował prawidłowo? Dla osób dorosłych, o siedzącym trybie życia, w klimacie umiarkowanym zaleca się pić co najmniej 2 – 2,5l płynów dziennie, a jeszcze więcej, gdy jest ciepło lub przy wysiłku fizycznym. Pamiętajmy, że woda w swoim składzie, zawiera wiele niezbędnych składników mineralnych, natomiast napoje słodzone zarówno te gazowane jak i niegazowane zawierają substancje dodatkowe, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Aby w prosty sposób obliczyć zapotrzebowanie na płyny należy przyjąć, że na 1 kcal spożywanego pokarmu powinno się wypijać 1 ml wody1.

Nieodpowiednia dieta

Nieprawidłowa dieta lub niewystarczająca ilość błonnika, który pomaga w prawidłowym przebiegu procesu trawienia, mogą powodować zaparcia. Ilość błonnika w diecie można zwiększyć w prosty sposób - jedząc więcej owoców, roślin strączkowych i posiłków pełnoziarnistych. Wszystkie te produkty zwiększają objętość mas kałowych i ułatwiają ich przesuwanie przez jelita2.

Brak ruchu

Osoby prowadzące niezbyt aktywny lub siedzący tryb życia mają większą skłonność do zaparć. Jest to też jeden z powodów, dla których zaparcia częściej występują nie tylko u osób starszych, ale także u pracowników biurowych, którzy większość dnia spędzają przy biurku3.

Stres

Stres związany ze zmianami w życiu, takimi jak nowa praca, zmartwienia finansowe czy problemy w relacjach międzyludzkich, może wpływać na wystąpienie zaparć. Tego rodzaju zaparcia mogą mieć charakter krótkotrwały - związany z jednym stresującym zdarzeniem lub długotrwały, jeśli stres jest częścią Twojego codziennego życia3.

Podróże

Długie godziny spędzone za kierownicą samochodu, czy zaburzenie rutyny w trakcie podróży może wywołać zmianę rytmu wypróżnień. Możesz odczuwać dyskomfort w związku z wizytą w toalecie na pokładzie samolotu lub niepokój związany z nieznanym otoczeniem. Zaparcia osób spędzających wiele godzin w podróży mogą mieć charakter nawykowy i powinny ustąpić po usunięciu czynnika je wywołującego4.

Zmiany hormonalne

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie endokrynologiczne, spowodowane niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Objawy choroby różnią się w zależności od jej nasilenia. Jednym z możliwych objawów niedoczynności tarczycy są zmiany w układzie pokarmowym a konkretnie występowanie zaparć8.

Zaparcia w czasie ciąży

Zaparcia w okresie ciąży oraz karmienia piersią często są ze sobą ściśle powiązane i mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Do częstych przyczyn należą zmiany hormonalne oraz przyjmowanie preparatów zawierających żelazo. W późniejszym okresie ciąży powiększająca się macica może wywierać nacisk na jelita, również przyczyniając się do występowania zaparcia. Każda kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku powinna skonsultować się z lekarzem5.

Podeszły wiek

Występowanie zaparć wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że ok 50% osób dorosłych po 80. roku życia ma problem z wypróżnianiem. Przyczyną zaparć u osób starszych może być zmniejszona aktywność fizyczna, dieta uboga w błonnik i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Często przyjmowane leki i grupy chorób metabolicznych takich jak np. cukrzyca mogą wpływać na występowanie zaparć6.

Leki

Zaparcia mogą być także działaniem ubocznym wielu powszechnych leków – takich, jak7:

Jeśli masz problemy z zaparciami od rozpoczęcia przyjmowania nowego leku, farmaceuta lub lekarz może pomóc Ci w zmianie dawkowania lub w wyborze innego leku. Może będziesz też musiał/a zmodyfikować dietę i zacząć ćwiczyć, żeby poradzić sobie z problemem. I pamiętaj - nie zmieniaj dawkowania leków bez konsultacji z farmaceutą lub lekarzem.

Wypróbuj DulcoSoft®
na powracające
zaparcia

dowiedz sie więcej

Przeczytaj również